Katedra Usług Turystycznych

Aktualności

26 lipca 2022Reportaż telewizyjny TVP3 Bydgoszcz o naszym seminarium w Sicienku

Minął już miesiąc od naszego seminarium Przyszłość hotelarstwa w kontekście eko- i agroturystyki, które zorganizowaliśmy 25.06.2022 r. w Sicienku. W tym newsie prezentujemy materiał telewizyjny zmontowany przez TVP3 Bydgoszcz. Mamy krótkie kadry z samego seminarium, wywiad z Dyrektor Instytutu Zarządzania i Gospodarki Usług Turystycznych dr Grażyną Sipińską oraz migawki z wręczenia nagród laureatom XIII Edycji Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej.

Szczegóły
14 lipca 2022KONKURS TERAZ POLSKA TURYSTYKA

DROGI STUDENCIE, DROGI ABSOLWENCIE‼️‼️

Weź udział w ogólnopolskim konkursie „Teraz Polska Turystyka” na najlepszą pracę magisterską z turystyki. Konkurs poszerza horyzonty współpracy branży ze środowiskiem nauki oraz jest szansą zdobycia cennych nagród finansowych, stażu zawodowego w DT MSIT.

Do wygrania jest łącznie 10 000 zł! Laureaci będą też mogli liczyć na prestiżową promocję w mediach, a fragmenty wyróżnionych prac magisterskich zostaną opublikowane w formie e-booka. Celem konkursu jest promocja młodych i utalentowanych osób, których pasja i poziom wiedzy o trendach w turystyce są ponadprzeciętne.

Zgłoś się, jeśli Twoja praca magisterska:

  • dotyczy turystyki na terenie Polski, a zwłaszcza jej rozwoju, promocji, konkurencyjności i koncepcji marketingowych
  • została obroniona i oceniona na stopień bardzo dobry
  • obrona miała miejsce między 1.01.2020 a 30.08.2022 r.
Szczegóły
27 czerwca 2022Seminarium w Sicienku Przyszłość hotelarstwa w kontekście eko- i agroturystyki już za nami.

Rozpoczęliśmy planowo o godzinie 10:00 25.06.2022 r. Zebranych gości i prelegentów powitała słowem wstępu Pani Dyrektor IZiGUT dr Grażyna Sipińska. Gościem specjalnym z ramienia Ministerstwa Sportu i Turystyki była Pani Elżbieta Wyrwicz, warto również wspomnieć o tym, że Ministerstwo Sportu i Turystyki objęło niniejsze Seminarium patronatem honorowym. Tematyka przygotowanych przez prelegentów prezentacji była zróżnicowana i obejmowała następujące aspekty: współczesne trendy w hotelarstwie, jakość we współczesnym hotelarstwie, rozwiązania proekologiczne w hotelarstwie, zarządzanie marką osobistą w turystyce, dysfunkcje turystyki masowej na wybranych przykładach, kompetencje na turystycznym rynku pracy – diagnoza i potrzeby, turystyka kulinarna. 

Szczegóły
Kursy i szkolenia
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Centrum Projektów Edukacyjnych
Studia podyplomowe
MBA
Studia I i II stopnia